top of page
Seolicell Sembol Final.png

Hakkımızda...

Firmamız LiFePO4 ağırlıklı olarak, şarj edilebilir batarya ve bunların yedek parça ve aksamlarını müşterilerimizin akım, voltaj ve kullanım yeri ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlamakta ve ithal/imal edip teslim etmektedir.

Bu işlemler çerçevesinde, en yüksek kapasiteli Silindirik (6000mAh) ve Prizmatik (280Ah) hücreler kullanılmaktadır.

Hücreler seri olarak bağlandığında istenen voltaj değeri, Paralel bağlandığında da istenen akım değeri ortaya çıkmaktadır.

Bataryaların şarj işlemi, CCCV teknikle çalışan şarj cihazları ile yapılmalıdır. Bildiğiniz gibi, CC: Sabit Akım, CV: Sabit voltaj demektir. Yani CCCV şarj cihazları, bataryanın şarj, dolumu, sırasındaki voltaj ve akım değerine göre değişken davranmaktadır. Önce boş batarya, sabit akım ile şarj edilmekte ve daha sonra voltaj istenen seviyeye çıktığında akım giderek azaltılmaktadır. Akım iyice azaldığında, şarj cihazı kendisini kapatmaktadır. 

LiFePO4 hücrelerden oluşan bataryalar 1 saatte şarj edilebilmektedir. Ancak şarj cihazı 1 saatte istenen akımı verebilecek kapasitede değilse, şarj süresi uzamaktadır. Örnek: Batarya 51.2V280A saat ise, 28Amper saatlik bir şarj cihazı bataryayı 10:00 saatte şarj edebilir. Oysa aynı batarya 100Amper saatlik bir şarj cihazı ile 2:45 saatte şarj edilebilir.

Bataryanızın akım, voltaj, şarj değerleri, CCCV Şarj cihazı ile uyumlu olmalıdır.

Peki: Yüksek kapasiteli bir şarj cihazı, düşük kapasiteli bir bataryayı şarj etmeye kalkarsa ne olur..? Bu aşamada batarya işçinde yer alan PCM/BMS denilen kart devreye girer. Doğru tasarlanmış bir batarya içinde, PCM/BMS, şarj akımını, deşarj akımını ve batarya sıcaklığını sürekli kontrol eder ve gereğinde şarjı keser. PCM/BMS aynı zamanda, seri bağlı hücrelerin dengeli şarj edilebilmesini de sağlar. 

Özetle: şarj edilebilir batarya, CCCV Şarj cihazı, Hücreleri, kapasitesi paketlemesi, konnektörleri ve PCm/BMS devresi ile bir bütün olarak uyumlu tasarlanmalıdır. 

LiFePO4 hücrelerin doldur boşalt sayısı, Cycle time, marka ve modeline bağlı olarak, 2000 ila 4000 adet civarındadır. (-20°) şla (+65) arasında çalışır. Ancak (0) ile (45) arasında şarj edilebilir. Bu nedenle, şarj sırasında ısıtıcı kullanmak gerekebilir. Isıtıcı paketleme sırasında batarya içine koyulmalıdır.

LiFePO4 aküler, sanayi kesiminde yaygın kullanılmaktadır.

27 yıllık Utarit tecrübesi ile sizlere en kaliteli ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz.

Sorularınız için: eticaret@utarit.com adresine e-posta gönderebilir veya satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page